Vefk Tılsım

Vefkler

Vefkler Hakkında

İslam tarihinde çok önemli bir yeri olan ve kesinlikle yasaklanmamış bir manevi uygulama olan vefkler, özellikle birçok farklı amaç için yapılan ve insanlara manevi anlamda yardımcı olmayı hedefleyen özel bir işlemdir. Bu konuda birçok arklı kaynakta yer alan bilgilere göre dini açıdan kesinlikle bir sakıncası yoktur. Hatta birçok önemli insan bu uygulamaları yapmış ve yapılmasını önermiştir.

Vefk hazırlamak oldukça zor ve deneyim isteyen bir iştir. Küçük bir kağıt veya deri parçası üzerine sağdan sola veya yukarıdan aşağıya doğru çizilmiş karelerin içine yazılan çok özel sayılardan ibaret olan bu işlemde birkaç özel nokta vardır.

Bunların başında yazılacak olan sayıların seçimi gelir. Çünkü bu sayılar hem sağda sola em de yukarıdan aşağıda doğru aynı toplamı vermelidirler. Bunu sağlamak oldukça zordur ve büyük bir dikkat ister. Uzun zamandan bu yana yapılmakta olan vefkler işlemlerinde genel amaç manevi yardım veya manevi korumadır. Özellikle eskiden İslam toplumlarında askerler tüm asker teçhizatlarına farklı vefk çizimleri yapmışlar ve kendilerini manevi anlamda korumaya almaya çalışmışlardır.

Günümüzde de çeşitli müzelerde sergilenen eski dönem eşyalarında da birçok farklı vefk çizimine rastlamak mümkündür. Bu konuya her zaman çok büyük önem vermiş olan İslam toplumu, özellikle daha etkili olması için hazırlanan vefk çizimlerinin içine çeşitli ayetler, sureler veya Esma-ül Hüsnalar da eklemişlerdir.

Vefkler konusunda dikkat edilmesi en önemli noktalardan vefk yapacak medyumun bu konuda deneyimli olması, hemen her medyum bu konuda deneyimli olduğunu iddia etseler dahi vefk yazmak oldukça zahmetli bir işlemdir. Ayrıca vefkler yalnızca içinde isimleri yazılan kişilere etki eder. Vefk yaptıranlar büyük bir ihtimalle bilirler ki birçok medyum bulduğu vefkleri kopyalayarak insanlara göndermekte ve bu durum vefk yaptırdım ama sonuç alamadım gibisine sitemli yorumlara sebep olmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı